Close

Wirtualny trening intelektualny

Trening EEG biofeedback opracowany przed 30 laty z myślą o narażonych na stres, a przez to miewających problemy z koncentracją pracownikach NASA, dziś dostępny jest dla wszystkich zainteresowanych. Trening poprawiający właśnie koncentrację, pamięć, oraz działający relaksująco i odstresowująco wykorzystuje fakt, iż odpowiednio motywowany mózg ludzki zdolny jest do wyuczenia się pewnego wzorca pracy.

Jak wiadomo dzięki badaniom naukowym, mózg ludzki emituje cztery rodzaje fal: alfa, beta, theta i delta, to, która z nich w danym momencie przeważa zależne jest od stanu psychofizycznego. Ponieważ twórczemu myśleniu sprzyja spokój i wyciszenie najbardziej pożądana jest fala alfa, występująca zwykle po przebudzeniu i tuż przed zaśnięciem. Dzięki technologii biofeedback możliwe jest wypracowanie umiejętności osiągania takiego stanu w dowolnym momencie. Możliwe jest też ćwiczenie uzyskiwania innych stanów i doskonalenie umiejętności zależnych od wieku i potrzeb.

Przykładem treningu wzmacniającego koncentrację jest gra, podczas, której oglądamy samochód ścigający się z innym pojazdem, aby wygrać musimy skoncentrować uwagę na prowadzeniu go: utrzymaniu na właściwym torze, oraz zachowaniu prędkości. Każdy odniesiony sukces nagradzany jest punktami, mózg wrażliwy na pochwały reaguje na wskazówki i uczy się odpowiedniego dla sytuacji funkcjonowania. Efekty odczuwalne są już po pierwszym treningu, powtórzenie go kilka lub kilkanaście razy zapewni utrwalenie ich.

Biofeedback może być z powodzeniem stosowany nie tylko w celu poprawy kondycji psychicznej, ale również w leczeniu schorzeń takich jak nadpobudliwość psychoruchowa, dysleksja, zaburzenia procesu uczenia się. Wspomaga także terapię autyzmu, padaczki i niektórych form upośledzenia. Ta mająca niezwykle szerokie zastosowanie technologia pozwala zwiększyć kontrolę nad własnym ciałem i umysłem, a w konsekwencji pozbyć się stresu, napięcia i negatywnych emocji.

Na podstawie magazynu “Zdrowie”

link do tego artykułu w internecie:
http://www.edukacja.senior.pl/130,0,Wirtualny-trening-intelektualny,2110.html